Osoby zmotoryzowane, czyli takie, które mają możliwość korzystania z samochodu – własnego lub czyjegoś, mają łatwość w dotarciu do różnych punktów w mieście lub poza nim. Nie trzeba jednak kupować na własność auta, aby uzyskać takie korzyści. Można wypożyczać samochód, ale jak to zrobić?

Posiadanie auta to przeżytek

Światowe statystyki pokazują, że już 25 proc. zmotoryzowanych konsumentów na świecie uznaje, że nieistotne jest posiadanie auta na własność. Są oni gotowi do skorzystania z alternatywnych form użytkowania pojazdów, takich jak carsharing, abonament czy leasing samochodu.

Trend ten coraz bardziej zaznacza się również w Polsce. W naszym kraju w wielu miastach funkcjonuje już rzeczony carsharing. Trójmiasto jest jednym z takich miejsc, a operatorem tego systemu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie jest Panek CS. Na czym polega carsharing? Czym różni się od innych sposobów wypożyczania auta?

Wypożyczalnie aut po nowemu

Można powiedzieć, że carsharing to współdzielenie auta, które należy do operatora systemu carsharingowego. Taka forma wynajmu krótkoterminowego polega na tym, że kierowca wypożycza samochód na minuty i płaci za czas jazdy oraz pokonany dystans. Dzięki carsharingowi można swobodnie wynajmować auta wtedy, gdy jest to konieczne. Użytkownik może przy tym w krótkim czasie oszacować koszt planowanego przejazdu oraz dalszej podróży i zdecydować, co będzie dla niego bardziej opłacalne – wynajmowanie samochodu na minuty czy też skorzystanie z własnego pojazdu.

Atutem carsharingu jest to, że auto można pozostawiać w dowolnym, często oznaczonym w odpowiedni sposób miejscu w mieście, bez konieczności zwrotu pojazdu do wypożyczalni, a także bez ponoszenia kosztów w strefach płatnego parkowania. Korzystający nie martwi się ubezpieczeniem, serwisem samochodu czy tankowaniem.

To zupełnie inny sposób na wynajmowanie auta niż płacenie np. abonamentu za możliwość korzystania z samochodu wypożyczonego od właściciela. Z kolei leasing jest formą zewnętrznego finansowania zakupu pojazdu – w ramach umowy leasingowej opłaca się raty miesięczne i można używać samochodu tak, jakby był niemal własnością leasingobiorcy. Po zakończeniu okresu trwania umowy leasingowej można kupić auto po atrakcyjnej cenie. Jeśli jednak nie zależy nam na posiadaniu auta, ale tylko na jego używaniu, carsharing może spełnić nasze oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj