Nawet w najlepszych samochodach dochodzi czasem do awarii. Koniecznością jest wtedy sięgnięcie po części zamienne. Jednak gdzie je kupić? Niektórzy są zwolennikami wizyt w sklepach stacjonarnych, jeszcze inni kupują je w warsztatach. Niewątpliwie jednak najtańszą i najwygodniejszą opcją jest zakup części w internecie. Jednak czy to aby na pewno bezpieczne? Czy można ufać częściom kupionym online? Przyjrzeliśmy się temu zagadnieniu.

Czego dotyczą obawy?

Z każdym rokiem coraz więcej kierowców decyduje się składać zamówienia na części samochodowe przez internet. Niektórzy jednak wciąż mają pewne obawy i raczej się przed tym wstrzymują. Czego dotyczą te obawy? Przede wszystkim, chodzi o:

  • jakość części,
  • otrzymanie produktu innego niż zamówiony,
  • problemy z dostawą.

Obawa o jakość części samochodowych kupowanych online jest dosyć częstym zjawiskiem. Jednak czy uzasadnionym? Wydaje się, że raczej nie, ponieważ części oferowane online to dokładnie te same produkty, które można nabyć w sklepach stacjonarnych, czy w warsztatach. Sklepy internetowe sprowadzają części od tych samych producentów. Jeśli chodzi o otrzymanie produktu innego niż zamówiony, tutaj obawy są już nieco bardziej uzasadnione. Do takich przypadków rzeczywiście dochodzi. Niemniej jednak zdarza się to bardzo rzadko w przypadku renomowanych sklepów, takich jak na przykład sklep z częściami samochodowymi Ucando. Jeśli dany sklep działa profesjonalnie, dba o to, aby klient zawsze otrzymał dokładnie to, co zamówił. Poza tym warto pamiętać, że prawo nakazuje sklepom internetowym umożliwienie zwrócenia towaru w terminie do 14 dni od dokonania zakupu. Nie trzeba podawać żadnej przyczyny zwrotu towaru, można się zatem po prostu rozmyślić. Co więcej, niektórzy sprzedawcy dają na zwrot nawet więcej czasu niż określone w przepisach 2 tygodnie.

Jeśli chodzi o problemy z dostawą, tutaj również warto wskazać na renomę sklepu. Na rynku działają sprzedawcy, którzy są źle zorganizowani, przez co pakowanie i dostarczanie produktów zabiera im wiele czasu. Czasami natomiast produkty w ogóle nie docierają na miejsce. Jak sobie poradzić z tym problemem? Trzeba wybrać firmę, która jest dobrze zorganizowania. Wystarczy poczytać fora internetowe lub opinie w wyszukiwarce Google, aby sprawdzić, jak działa dany sprzedawca.

Bezpieczeństwo danych w internecie

Kolejne potencjalne niebezpieczeństwo, które warto omówić, dotyczy nie tyle zakupu części samochodowych, ile zakupów w sieci w ogóle. Chodzi bowiem o bezpieczeństwo danych. Dokonując zakupu w sieci, należy podać swoje dane. Jeśli natomiast dokonuje się zapłaty kartą kredytową, trzeba również podać numer karty. Co jakiś czas dochodzi do kradzieży danych, więc obawy te są uzasadnione. Jednak dobre sklepy internetowe posiadają zabezpieczenia w postaci szyfrowania strony internetowej, przez co w zasadzie niemożliwa staje się kradzież danych. Zatem po raz kolejny polecamy po prostu korzystać z usług zaufanych sprzedawców.

Artykuł powstał we współpracy z Ucando.pl – sklepem, w którym części można wyszukiwać po marce auta – https://www.ucando.pl/auto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj