Samochody ciężarowe na drogach to powszechny widok. Długa kolejka pojazdów stojących w korku znaczy jednak tylko jedno — opóźnienia w dostawie towaru. Kierowcy dostarczają produkty spożywcze, przemysłowe, budowlane, a nawet lekarstwa. Terminowy przyjazd do punktu B jest więc niezmiernie ważny. Gdy ciężarówka ulegnie awarii, zmianie podlega cały harmonogram wielu punktów. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola auta typu TIR. Części, które podlegają okresowej wymianie, należy systematycznie sprawdzać.

Duża dostawa — tylko TIR! Części na wagę złota

Przestoje w trakcie obszernej dostawy do punktów handlowych są niedopuszczalne. Jakiekolwiek opóźnienia wiążą się z ogromnymi stratami po stronie przewoźnika, klienta i odbiorcy. Sprawny pojazd jest więc na wagę złota. Jakie mogą wystąpić awarie na trasie? Zużyte klocki hamulcowe, przebita opona, rozszczelnienie instalacji pneumatycznej czy wycieki płynów eksploatacyjnych to tylko niektóre z nich. Regularny przegląd i systematyczna wymiana niezbędnych elementów to konieczność. Jak widać, tyczy się to nie tylko samochodów osobowych, ale również pojazdów typu TIR. Części, jakie należy sprawdzać, można nabyć nawet w sklepie internetowym. Ciekawą ofertę prezentuje np. Sklep Batis.

Wymiana oleju i filtrów to podstawa

By nie martwić się o problemy na drodze, należy zwrócić uwagę na niektóre części. TIR jako pojazd spalinowy wymaga przeprowadzenia rutynowych czynności co określony czas lub przebieg. Najbardziej podstawową będzie wymiana oleju silnikowego i zestawu filtrów. Dla komfortu kierowcy poleca się wykonanie również dezynfekcję klimatyzacji. Jakie działanie okaże się jeszcze konieczne? Wymiana klocków hamulcowych przed osiągnięciem granicznego zużycia pozwoli na prawidłową eksploatację układu hamulcowego, jak również poprawi bezpieczeństwo na drodze.

Regulacje w pojazdach typu TIR — części, o których należy pamiętać

Co warto wymienić poza podstawowymi materiałami eksploatacyjnymi? Okresowo opłaca się wymienić żarówki świateł głównych czy pióra wycieraczek. Istotne zalety takich zabiegów zauważymy z pewnością podczas jazdy w trudnych warunkach drogowych. Szczególnie widoczne będzie to podczas opadów deszczu czy śniegu. Żaden ciągnik wyjeżdżający w trasę nie powinien opuszczać bazy bez sumiennego sprawdzenia kondycji zawieszenia. Kluczowe jest też ustawienie geometrii. Geometria ustawienia kół jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa prowadzenia pojazdu oraz długości życia opon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj