Historia samochodu zza granicy, jak i gdzie ją sprawdzić?

Darmowe sprawdzanie historii samochodu

Jeżeli kupujemy auto zza granicy, to nigdy nie możemy być do końca pewni jego stanu. Niestety tak już jest, że w naszym kraju w komisach chętnie sprzedaje się samochody z cofniętymi licznikami, albo po znacznych uszkodzeniach. Za pomocą szpachli i zaprawek można ukryć wiele niedoskonałości, można bez problemów zwiększyć wartość auta nawet kilkakrotnie, a gdy samochód jest już naszą własnością, to po kilku latach zaczynają wychodzić różnego rodzaju problemy. Dziś przyjrzymy się temu, jak sprawdzić historię samochodu sprowadzonego zza granicy do kraju.

Historia samochodu zza granicy – gdzie ją sprawdzić?

Przede wszystkim należy pamiętać, że bardzo niedawno polskie ministerstwo cyfryzacji uruchomiło specjalny portal internetowy, gdzie można sprawdzić dokładne dane każdego auta, zarówno kupowanego w kraju jak i za granicą. Wykorzystajmy więc ten właśnie portal do tego, by ustalić historię samochodu zza granicy, który kupujemy. Nie jest to jednak takie proste, najpierw musimy bowiem znać nieco danych na temat samochodu. Inaczej każdy mógłby sprawdzać na przykład informacje o samochodzie sąsiada, a nie każdy sobie tego życzy. Tak więc potrzebny będzie nam numer rejestracyjny (aktualny, krajowy), numer VIN samochodu oraz data pierwszej rejestracji (w Polsce). Wszystkie te dane podajemy na specjalnej stronie ministerstwa cyfryzacji, z której jest bezpośrednio dostęp do bazy CEPIK (centralnej ewidencji pojazdów i kierowców). Po wysłaniu zapytania, dostaniemy kompletne informacje o historii samochodu, jakie kiedykolwiek znalazły się w systemie. Co ważne, będziemy mogli również dowiedzieć się o zagranicznej historii auta.

Historia samochodu zza granicy – co powinno nas szczególnie interesować?

Gdy już otworzy się nam następna strona, to zaczynamy poszukiwania interesujących nas wartości i parametrów. Trzeba jednak zapamiętać, że nie wszystko jest tutaj takie proste i oczywiste. Dostaniemy bowiem naprawdę spory wykaz różnych rzeczy, ale warto z tego wybrać to, co będzie szczególnie istotne. Przede wszystkim jest to historia przebiegu. Na przykład w Niemczech, ale również w znakomitej większości krajów Unii Europejskiej na zachodzie, podczas każdej wizyty czy to w warsztacie, czy w stacji kontroli pojazdów, zapisywany jest przebieg do bazy danych. Tak więc możemy bez problemu dowiedzieć się jaki rzeczywiście on był. Historia samochodów zza granicy nie zawsze jest bowiem kolorowa, czasami dany model został sprzedany do Polski gdy miał pół miliona kilometrów, a w kraju cofnięto jego licznik do wartości poniżej dwustu tysięcy, ponieważ wtedy łatwiej takie auto sprzedać i można wziąć większe pieniądze. Tak więc przebieg interesuje nas zdecydowanie najbardziej.

Podsumowanie – gdzie sprawdzić historię samochodu po VIN?

Przekonujemy się po przeczytaniu tego poradnika, że dziś nie jesteśmy już zdani tylko na siebie kupując auto sprowadzone zza granicy. Rząd daje nam bowiem narzędzia, dzięki którym możemy samodzielnie w bardzo łatwy i szybki sposób sprawdzić historię samochodu zza granicy, który kupujemy. Dzięki temu nie wpadniemy na minę i nie dojdzie do tego, że kupimy na przykład auto, które ma „przekręcony licznik”, myśląc że kupujemy prawie nowy samochód.

Powiązane:

  • historia samochodu
  • jak sprawdzić historię samochodu
  • historia samochodu vin
  • sprawdzenie historii samochodu
  • historia samochodu po vin
  • historia samochodu jak sprawdzić
  • sprawdź historię samochodu
  • historia ubezpieczenia samochodu
  • gdzie sprawdzić historię samochodu zza granicy
  • historia samochód sprowadzony z niemiec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj