Jak ograniczyć spalanie samochodu? Porady jak zmniejszyć zużycie paliwa

Jak ograniczyć spalanie? Poradnik

W sytuacji gdy ceny paliw potrafią znacząco przekroczyć poziom 5 zł za litr, a samochód od dawna jest jednym z naszych podstawowych (oraz najbardziej kosztownych) dóbr – oczywiste stało się szukanie metod, które pozwolą zaoszczędzić ciężko wypracowane przez nas pieniądze. Zapraszam do zapoznania się z zestawieniem najbardziej efektywnych metod umożliwiających nam osiągnięcie tego celu.

Właściwe operowanie pedałem gazu

Pierwszą metodą na ograniczenie zużycia paliwa przez nasz samochód jest zmiana naszych zwyczajów za kierownicą. W tak zwanym ecodrivingu wbrew pozorom nie chodzi o jak najdelikatniejsze obchodzenie się z pedałem gazu. Przeciwnie, należy starać się przyspieszać dość dynamicznie, z gazem wciśniętym mniej więcej w 3/4, tak aby jak najszybciej osiągnąć prędkość obowiązującą na danym odcinku drogi. Unikamy przy tym zbyt wysokich obrotów, na których spalanie jest największe, a elementy silnika są poddawane dużym obciążeniom, co z kolei może prowadzić do uszkodzeń i drogich napraw.

Hamowanie silnikiem – płynna i oszczędna jazda

Kolejnym skutecznym sposobem na ograniczenie spalania jest hamowanie silnikiem. Polega ono na ograniczeniu roli hamulca nożnego gdy nie ma potrzeby gwałtownego hamowania. Gdy dojeżdżamy do odległego o kilkadziesiąt metrów skrzyżowania nie czekamy z hamowaniem do ostatniej chwili tylko odpuszczamy gaz i czekamy na spadek obrotów – po osiągnięciu prędkości typowej dla niższego biegu, np. na piątym biegu wyhamujemy z 55km/h do 45km/h – redukujemy bieg, w tym przykładzie do „czwórki”. Analogicznie dla niższych prędkości i odpowiadających im biegów. Hamulec nożny pełni wtedy rolę pomocniczą i mocniej wciskamy go dopiero wtedy, gdy zechcemy się zatrzymać.

Dbając o samochód – dbasz o swój budżet

Wymiana elementów i płynów eksploatacyjnych na czas nie tylko pozwalają uniknąć niespodziewanych, kosztownych awarii. Złej jakości lub po prostu mocno zużyte przewody paliwowe, filtry, wtryskiwacze i inne części osprzętu powodują utratę mocy jednocześnie zwiększając apetyt silnika na paliwo. Dlatego starajmy się regularnie kontrolować stan techniczny naszego pojazdu i nie odkładać istotnych napraw na później.

Kolejną ważną sprawą związaną z naszym samochodem, a niestety często bagatelizowaną, jest stan oraz jakość założonych opon . Należy regularnie kontrolować ciśnienie w ogumieniu, gdyż zbyt niskie zwiększa zużycie paliwa o 1-2%, co w odniesieniu do ilości rocznie pokonywanych przez nas kilometrów, nie jest nieznaczną wartością. Nie jest też dobrą drogą szukanie oszczędności przy zakupie opon, ponieważ te dobrej jakości obniżają spalanie dzięki niższym oporom toczenia i mają pozytywny wpływ na osiągi oraz prowadzenie.

Podsumowanie – jak oszczędzać paliwo?

Rozsądne obchodzenie się z gazem, hamowanie silnikiem i po prostu dbałość o nasze auto. Są to bardzo proste zasady, które pozwalają na znaczne ograniczenie zużycia paliwa, a dwie pierwsze dodatkowo wymuszają na nas wzmożoną uwagę na drodze – aby je skutecznie stosować należy uważnie obserwować panującą sytuację i starać się planować nasze działania, a to w oczywisty sposób wpływa na nasze bezpieczeństwo w czasie podróży. Warto mieć na uwadze te wszystkie punkty przed ponownym wyruszeniem w trasę.

Powiązane:

  • kalkulator spalania
  • raporty spalania
  • raport spalania
  • spalanie paliwa
  • kalkulator spalania paliwa
  • zużycie paliwa
  • jak obliczyć zużycie paliwa
  • przelicznik spalania paliwa
  • jak obliczyc spalanie
  • jak zmniejszyć zużycie paliwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj