Lato to najbardziej burzowy okres w roku. Jazda samochodem podczas ulewy, gwałtownego wiatru czy w towarzystwie uderzających z każdej strony piorunów jest dla wielu kierowców stresująca i niekomfortowa. Teoretycznie auto to jedno z najbezpieczniejszych miejsc w czasie wyładowań atmosferycznych. W praktyce jednak musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pomogą Ci przetrwać burzę w samochodzie i zminimalizują ryzyko wypadku i uszkodzenia pojazdu.

Zatrzymaj się na otwartej przestrzeni

Podczas nawałnicy najlepiej zatrzymać pojazd na otwartej przestrzeni z dala od drzew, bilbordów i słupów elektrycznych, które pod wpływem silnego podmuchu wiatru mogłyby spaść na samochód. Unikaj jednak parkowania w zagłębieniach terenu – spływająca woda może zalać Twoje auto i uniemożliwić Ci dalszą drogę. Pamiętaj także, by na postoju zawsze włączyć światła pozycyjne i awaryjne, dzięki którym będziesz lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu.

Zwolnij!

Gdy znalazłeś się w epicentrum burzy, najlepiej przerwij podróż. Jeśli to niemożliwe, zredukuj przynajmniej prędkość jazdy! Ulewa, grad i spadające pod wpływem silnego wiatru liście bardzo ograniczają widoczność. W takiej sytuacji o wypadek nietrudno, dlatego poza zdjęciem nogi z gazu, pamiętaj również o tym, żeby zawsze mieć w samochodzie sprawne światła i wycieraczki, które poprawiają widoczność i są niezbędne do jazdy, szczególnie przy tak fatalnej pogodzie.

Nie wysiadaj z auta

Jak wspominaliśmy, w czasie gwałtownej burzy wnętrze samochodu jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc, w których możesz się znaleźć. Nawet jeśli piorun trafi prosto w Twój pojazd, impuls spłynie po metalowej karoserii do ziemi, nie powodując uszkodzeń. Gdy znajdziesz bezpieczne miejsce, zjedź z drogi i pozostań wewnątrz pojazdu do momentu unormowania się pogody. Nie musisz wyłączać silnika – jego praca zapewni Ci bardziej komfortowe warunki – dopływ świeżego powietrza z klimatyzacji, ogrzewanie, ładowanie telefonu czy działanie wycieraczek. W przypadku nagłego niebezpieczeństwa pozwoli też na szybką reakcję i odjazd z zagrożonego miejsca.

Unikaj lokalnych dróg

Istnieje wiele aplikacji, w których można sprawdzić, gdzie aktualnie występują wyładowania atmosferyczne. Jeśli przed Tobą długa droga, lepiej sprawdź, jakiej pogody powinieneś się spodziewać i w przypadku ewentualnych burz ustal (o ile to możliwe) trasę tak, by dotrzeć do celu autostradą lub ekspresówką. Większość lokalnych dróg prowadzi bowiem przez korytarze starych, dużych drzew, które są podatne na łamanie i mogą nie tylko zablokować Ci przejazd, ale także uszkodzić Twoje auto i doprowadzić do niebezpiecznego wypadku.

Omijaj kałuże

Nawet kilkuminutowe oberwanie chmury może spowodować liczne podtopienia domów, ulic i przejazdów pod wiaduktami. Kałuże na drogach mogą okazać się znacznie większe, niż myślisz, dlatego lepiej omiń je lub zawróć. Konsekwencje zalania samochodu, a w szczególności silnika, są bardzo rozległe i kosztowne. Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu Czy wiesz, jak groźne dla samochodu mogą być… kałuże? Płynąca z prądem woda może też zepchnąć Cię z jezdni lub spowodować zapadnięcie sporego fragmentu asfaltu. Nie warto więc ryzykować!

Narzuć koc na samochód

Jeśli nie masz jeszcze w aucie koca, koniecznie go spakuj. Duża płachta miękkiego materiał przyda Ci się nie tylko podczas spontanicznego pikniku na łące, ale także w czasie burzy, gdy w pobliżu nie masz bezpiecznego miejsca z zadaszeniem. Intensywny deszcz lub grad wielkości piłek pingpongowych bardzo często pozostawiają na karoserii wgniecenia, a nawet są powodem pęknięcia przedniej szyby. Koc zarzucony na samochód i przytrzaśnięty drzwiami skutecznie zmniejszy ryzyko uszkodzenia Twojego pojazdu. Banalne, prawda?

Miej przy sobie naładowany telefon

Jak często używasz powiedzenia „złośliwość rzeczy martwych” lub „nieszczęścia chodzą parami”? Podczas burzy możesz potrzebować pomocy, dlatego nie dopuść do sytuacji, w której Twój telefon padnie z braku energii. Jeśli nie masz ładowarki samochodowej, wyłącz w smartfonie wszystkie aplikacje, GPS, Bluetooth i internet oraz ogranicz rozmowy i pisanie wiadomości do minimum.

Sprawny samochód to podstawa! Działające bez zarzutu wycieraczki, światła i hamulce mogą uratować Ci życie podczas jazdy w czasie intensywnych opadów, wyładowań atmosferycznych czy silnych wiatrów. Przed wyjazdem w trasę upewnij się, że masz w schowku latarkę, ładowarkę do telefonu i koc. Nie zapomnij też o komplecie zapasowych żarówek – znajdziesz je na nocar.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj