Alkomat Pro X-5 cieszy się dużą popularnością, jest mały, poręczny, a na dodatek wskazuje dokładne pomiary. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym modelu alkomatu i kiedy go kalibrować, by zawsze pokazywał prawidłowy wynik.

Alkomat Pro X-5

Co należy wiedzieć o modelu Pro X-5? Jest to alkomat wyposażony w sensor elektrochemiczny, który zapewnia dużą dokładność pomiarów, dzięki czemu cieszy się sporą popularnością. Co ważne, na sensor ten nie mają wpływu inne czynniki, takie jak zażywane leki czy papierosy. Zakres pomiarów tego alkomatu wynosi 0.00 – 5.00‰, a wersja PRO-X 5 Plus zapamiętuje 10 ostatnich wyników. Jeśli chodzi o serwisowanie tego urządzenia, to kalibracja alkomatu Pro X-5 powinna być zlecana fachowcom. Według zaleceń producenta należy wykonać ją przynajmniej raz w roku lub po wykonaniu 500 pomiarów.

Co jeszcze charakteryzuje ten model alkomatu? Przede wszystkim niewielkie rozmiary, poręczność i łatwość w obsłudze. Model PRO-X 5 Plus posiada dodatkowo duży, podświetlany ekran, który przedstawia ilości wykonanych pomiarów oraz informuje o tym, ile dni minęło od ostatniej kalibracji. Dodatkowo alkomat Pro X-5 posiada zabezpieczenie, dzięki któremu będzie działać maksymalnie przez 2,5 miesiąca po upłynięciu terminu kalibracji, później zostanie zablokowany.

Na czym polega kalibracja alkomatu?

Kalibracja alkomatu Pro X-5, jak i wszystkich innych modeli, polega na zestrojeniu oprogramowania z sensorem tak, aby urządzenie jak najdokładniej wskazywało zawartość alkoholu w pobranej próbce powietrza. Taką czynność powinien wykonywać wykwalifikowany specjalista za pomocą profesjonalnych symulatorów, w warunkach o odpowiedniej temperaturze i wilgotności.

A dlaczego regularne serwisowanie jest takie ważne? Każdy alkomat pod wpływem różnych czynników ulega rozkalibrowaniu, wpływ na to może mieć m.in. temperatura czy nieprawidłowe użytkowanie. Rozkalibrowany alkomat nie będzie wskazywać prawidłowego wyniku, a tym samym może wprowadzić nas w błąd i doprowadzić do niezbyt przyjemnych konsekwencji. Dlatego każdy alkomat powinno się serwisować w terminie wskazanym przez producenta lub po sytuacjach, o których opowiemy w dalszej części artykułu.

Kiedy kalibrować alkomat?

Kalibracja alkomatu konieczna jest po 6 lub 12 miesiącach, w zależności od rodzaju sensora oraz specyfikacji producenta. Jak już wspomnieliśmy, w modelu Pro X-5 termin ten wynosi 12 miesięcy i należy go przestrzegać, ponieważ po tym czasie alkomat zostanie zablokowany. Ponadto urządzenie te powinniśmy oddać do serwisu, gdy badanie odbyło się tuż po spożyciu alkoholu (bez odczekania zalecanego czasu), a także wtedy, gdy oczywistym jest, że alkomat wskazuje nieprawidłowy wynik (np. w sytuacji, gdy pomiar osoby, która spożyła alkohol wynosi 0,00‰). Zaleca się także serwisowanie alkomatu, gdy urządzenie przez długi okres było przechowywane z materiałami zawierającymi alkohol lub w temperaturach innych niż te podane w instrukcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj