Kontrolka Check Engine - co oznacza kontrolka silnika?

Kontrolka Check Engine – dlaczego się świeci?

Jedziemy samochodem lub ciężarówką i nagle żółte światełko na desce rozdzielczej informuje nas o sprawdzeniu lub serwisowaniu silnika. Wielu właścicieli samochodów  nie ma pojęcia, co sygnalizuje to światełko albo jak się zachować. To najbardziej niezrozumiały wskaźnik na desce rozdzielczej. Lampka kontrolna silnika może nas informować o wielu rzeczach, od luźnej nakrętki gazowej do poważnego uszkodzenia silnika. Nie oznacza to jednak, że musimy od razu zjechać na pobocze i wzywać pomoc . Musimy jednak jak najszybciej, w miarę możliwości, sprawdzić swój samochód. Zignorowanie tego uszkodzenia może oznaczać uszkodzenie drogich komponentów. Może również starać się poinformować o tym, że nasz samochód nie oszczędza zbytnio paliwa i emituje wyższe poziomy zanieczyszczeń.

Co oznacza kontrolka Check Engine?

Lampka kontrolna silnika jest częścią tak zwanego pokładowego systemu diagnostycznego samochodu. Od lat 80 ubiegłego wieku, komputery coraz częściej kontrolują i monitorują osiągi pojazdów, regulując takie zmienne, jak mieszanina paliwa, prędkość silnika i czas zapłonu. W nowoczesnych samochodach, komputer informuje także automatyczną skrzynię biegów, kiedy należy zmienić bieg.

Co jeszcze warto wiedzieć o kontrolce silnika?

Kiedy komputer wykryje problem w elektronicznym systemie sterowania, którego nie może naprawić, włącza żółty sygnał ostrzegawczy oznaczony sprawdź silnik, udaj się do serwisu z powodu problemów z silnikiem lub sprawdź swój układ napędowy. Komputer, oprócz włączenia kontrolki silnika, przechowuje też kod błędu, który pozwala zidentyfikować źródło problemu, na przykład wadliwie działający czujnik lub niesprawny silnik. Kod możemy odczytać także za pomocą elektronicznego narzędzia skanującego albo diagnostycznego sprzętu komputerowego w warsztatach samochodowych. Istnieje również wiele stosunkowo niedrogich czytników kodu, które są przeznaczone dla majsterkowiczów. Kod zwykle wskazuje nam kierunek i nadal wymaga pomocy doświadczonego specjalisty, który zdiagnozuje problem i go naprawi. Wielu właścicieli samochodów najpierw sprawdza w Internecie przyczynę i środek zaradczy. Może to zadziałać w niektórych przypadkach, ale w razie wątpliwości, skontaktujmy się ze specjalistą.

Co należy zrobić, aby sprawdzić Check Engine?

Jeśli lampka kontrolna silnika się zapali, w zależności od rodzaju silnika, będzie migać lub ciągle świecić. Migające światełko lub w niektórych modelach czerwone zamiast żółtego lub pomarańczowego oznacza problem, wymagający natychmiastowej uwagi. Pojazd powinien być sprawdzony przez mechanika. W starszych samochodach, migające światełko zwykle wskazuje, że problemy z zapłonem silnika są poważne. Niespalone paliwo jest wrzucone do układu wydechowego. Może to prowadzić do uszkodzenia katalizatora i prowadzić do kosztownej naprawy. Jeżeli będziemy mieć do czynienia z taką sytuacją, należy zmniejszyć moc i jak natychmiast skontaktować się ze specjalistą. Jeśli światło świeci stabilnie, problem nie jest pilny, ale skontaktujmy się z mechanikiem w miarę możliwości.

Powiązane:

  • check engine
  • kontrolka silnika
  • kontrolka check engine
  • żółta kontrolka silnika
  • pomarańczowa kontrolka silnika
  • kontrolka silnika co oznacza
  • kontrolka silnika opel astra
  • engine check
  • kontrolka temperatury silnika
  • świeci się kontrolka silnika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj