Liczba kradzieży aut dokonywanych w Polsce nie jest już tak wysoka, jak choćby w latach 90, ale kierowcy wciąż muszą mieć się na baczności. Jeśli samochód padnie łupem złodziei, w najlepszej sytuacji znajdują się oczywiście posiadacze ubezpieczenia Autocasco. W jaki sposób skutecznie ubiegać się o odszkodowanie? Kiedy może ono nie zostać przyznane właścicielowi skradzionego pojazdu?
Zakres polisy AC
Warto pamiętać, że zakres polisy Autocasco, w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, nie jest regulowany prawnie. Oznacza to w praktyce, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala warunki polisy samodzielnie. Zanim więc kierowca podejmie decyzję o wyborze konkretnej oferty, powinien dobrze zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, aby w przyszłości nie narazić się na straty finansowe wynikające z sytuacji, w której odszkodowanie nie będzie mu przysługiwać. Kradzież auta stanowi standard w ubezpieczeniach AC, ale warto pamiętać o wyłączeniach z odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela
Lekkomyślność i zaniedbania kierowcy mogą niestety pozbawić go należnego odszkodowania, co zależy od umowy z ubezpieczycielem. Najczęstsze powody odrzucania wniosków to:
- utrata kluczyków lub innych urządzeń otwierających auto i brak wymiany zamków,
- pozostawienie kluczyków wewnątrz auta,
- nieuruchomienie wszystkich zabezpieczeń uniemożliwiających kradzież,
- rażące niedbalstwo, na przykład pozostawienie auta otwartego.
Oczywiście, każdy ubezpieczyciel podchodzi do sprawy inaczej, więc lista w przypadku niektórych ofert może zostać wydłużona o dodatkowe warunki. Warto także pamiętać, że Autocasco nie chroni właściciela pojazdu przed skutkami kradzieży przedmiotów znajdujących się w jego wnętrzu.
Postępowanie w przypadku kradzieży samochodu
Jeśli auto zostanie skradzione, należy natychmiast zgłosić ten fakt policji, a następnie ubezpieczycielowi. Zwykle kierowca ma na wykonanie tej czynności zaledwie jeden dzień roboczy, a więc niezależnie od sytuacji – nie warto zwlekać. Zgłoszenia kradzieży można dokonać nawet przez telefon, a policja powinna wystawić poszkodowanemu specjalne zaświadczenie. Jeśli samochód został kupiony na kredyt bądź jest finansowany w ramach leasingu, o zdarzeniu powinien zostać poinformowany również udzielający wsparcia bank.
Następnie w ciągu tygodnia do poszkodowanego powinien zgłosić się rzeczoznawca z towarzystwa ubezpieczeniowego, który po przeprowadzeniu wywiadu z ubezpieczonym sporządzi szczegółowy raport dotyczący zdarzenia. Towarzystwo nie wypłaci klientowi odszkodowania, jeśli policja wciąż prowadzi śledztwo dotyczące kradzieży pojazdu. Według polskiego prawa, likwidacja szkody powinna nastąpić do 30 dni od dnia zakończenia postępowania przez policję.
Autocasco nie we wszystkich państwach
Osoby, które podróżują własnym samochodem za granicę, powinny wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt znajdujący się w umowie ubezpieczeniowej. Chodzi o zakres terytorialny ubezpieczenia. Autocasco bardzo często jest ważne także za granicą, ale zdarza się również, że nie obowiązuje w niektórych państwach, uznawanych za kraje podwyższonego ryzyka. Na tej liście najczęściej znajdują się Rosja, Ukraina, Białoruś i Mołdawia.
Więcej informacji na temat ubezpieczeń komunikacyjnych można znaleźć w poradniku przygotowanym przez ekspertów porównywarki internetowej KioskPolis, dostępnym pod adresem: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/.
ciekawe jaka wybrać firmę ubezpieczeniową bardzo skuteczną od kradzieży aut