odziez z welny merino

Wełna merino to produkt pochodzący od specyficznej rasy owiec, merynosów australijskich, które mimo swojego miana, są hodowane na obszarze Nowej Zelandii. Wełna ta jest materiałem o wyjątkowej wartości, a odzież wykonana z niej jest szczególnie ceniona przez entuzjastów sportów zimowych i wspinaczki górskiej. Czemu cieszy się taką popularnością? Odkryj niesamowite właściwości wełny merino!

Wełna merino – pochodzenie

Cenny dar natury, jakim jest wełna merino, zawdzięczamy zwierzętom hodowanym na obszarach Nowej Zelandii, Australii, RPA oraz Ameryki Południowej. To owe merynosy są źródłem tego wyjątkowego materiału. Te stworzenia, zasiedlające górzyste tereny, doskonale dostosowały swoją wełnę do przetrwania w ekstremalnych warunkach. Wełna skutecznie zabezpiecza owce zarówno przed zimnem, jak i gorącem. A jak to jest możliwe? Odpowiada za to specyficzna struktura tkaniny, złożonej z gęsto upakowanych, choć bardzo cienkich i miękkich włókien. W sezonie letnim materiał ten umożliwia skórze oddychanie, natomiast zimą gromadzi ciepło, a także chroni przed opadami i mocnym wiatrem.

Zalety wełny merino

Odzież z wełny merynosa jest wyborem wielu osób – sportowców, podróżników, a także miłośników górskich eskapad. Dlaczego decydują się na ten materiał?

Termoregulacja – włókna merynosów zawierają powietrze, co zapewnia ochronę niezależnie od warunków pogodowych. Kiedy temperatura spada, włókna zatrzymują powietrze, pełniąc funkcję naturalnego izolatora przed zimnem. Natomiast, gdy na zewnątrz panuje upał, te same włókna przekazują nadmiar ciepła na zewnątrz w formie pary. Dzięki takiemu działaniu skóra pozostaje sucha i nie jest przegrzewana. Właśnie dlatego, odzież z wełny merino jest tak ceniona podczas aktywności, podczas których występują duże wahania temperatury (np. górski trekking, czy eksploracja pustyni).

Odprowadzanie wilgoci i potu – wysoka oddychalność merino jest wynikiem struktury tego materiału. Jego włókna są porowate, co umożliwia równomierne rozprowadzenie wilgoci, a następnie jej ulotnienie w postaci pary. Dodatkowo, dzięki naturalnym właściwościom antybakteryjnym, merino neutralizuje nieprzyjemny zapach potu. Z tego powodu nie musisz tak często wymieniać ubrań jak w przypadku ich syntetycznych odpowiedników, co również pozwala ograniczyć wielkość bagażu.

Elastyczność i trwałość – ta wełna jest rozciągliwa i bez problemu dopasowuje się do Twojego ciała. Z tego powodu odzież wykonana z merino nie gniecie się, co sprawia, że jest idealna na wyjazdy. Mimo cienkich włókien materiał ten jest odporny na przetarcia.

Delikatność – w ubraniu wykonanym z wełny merino poczujesz się, jakbyś nosił drugą skórę – dosłownie. Bielizna termoaktywna Saxon merino jest miękka, ma płaskie i niewyczuwalne szwy, co znacznie zwiększa komfort użytkowania.

Ekologia – odzież z wełny merino jest biodegradowalna. Wełna, której używamy do produkcji naszej odzieży to w 100% wełna merynosowa Mulesing Free. Oznacza to, że pochodzi od owiec, którym nie stosuje się bolesnej metody mulesing. Dostawcy korzystają z innych, znanych metod zapobiegania infekcjom skóry owiec, co pozwala na etyczne pozyskanie ich wełny.

Czemu merino zyskało takie uznanie w świecie sportu?

Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, wełna merynosowa zdobyła ugruntowaną pozycję w świecie sportu. Kilka ruchów w ubraniu wykonanym z tej tkaniny wystarczy, abyś zrozumiał, że to miłość od pierwszego założenia. Lekkość, absorpcja wilgoci, termoregulacja i odporność na zapachy to kilka zalet, które docenią zarówno profesjonaliści, jak i hobbystyczni sportowcy. Najczęstszym zastosowaniem wełny merynosów są ubrania termoaktywne, które podczas aktywności na świeżym powietrzu odgrywają kluczową rolę. Bielizna termoaktywna damska Saxon i bielizna termoaktywna męska Saxon od Redline, to przykład produktów najwyższej jakości z 94% wełny merino: legginsów, kominów czy koszulek z długim i krótkim rękawem. Nie korzystanie z tego materiału w innych częściach garderoby byłoby wielkim błędem. Od kilku sezonów skarpety z wełny merino zdobywają coraz większą popularność. Doskonale sprawdzą się one podczas górskich wypraw czy jazdy na nartach.

Czy wełna merino jest odpowiednia na wszystkie pory roku?

Oczywiście! Właściwości termoregulacyjne, które wcześniej omówiliśmy sprawiają, że ten rodzaj materiału jest idealny jako druga skóra także podczas ciepłych miesięcy, dlatego koszulka z krótkim rękawem Saxon to strzał w dziesiątkę! Jeśli szukasz opcji na chłodniejsze miesiące, sprawdź koszulkę z długim rękawem Saxon.

Jak dbać o wełnę merino?

Z merino jest tak jak z innymi rzeczami – im lepiej o nią dbasz, tym dłużej Ci posłuży. Prawidłowe utrzymanie wełny merynos w dobrym stanie pozwala maksymalnie wydłużyć żywotność bielizny termoaktywnej. Dużym plusem merino jest to, że posiada właściwości antybakteryjne, dlatego nie musisz jej prać po każdej aktywności. Zamiast częstego prania, możesz postawić na praktykę popularną w krajach skandynawskich, czyli wietrzenie ubrań. Gdy zdecydujesz się jednak na pranie, pamiętaj o wyborze odpowiedniego programu i niskiej temperatury. Warto również pamiętać, że tkaniny z dodatkiem merino schną bardzo szybko! Jeśli zapomnisz o tych wskazówkach, sprawdź zalecenia producenta podane na metce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj