Opony zimowe i letnie - Poradnik, jak wybrać dobre opony do samochodu

Jakie opony letnie, a jakie opony zimowe wybrać?

Opony samochodowe są bardzo ważne, wręcz kluczowe dla naszego bezpieczeństwa na drodze. Dzięki nim możemy utrzymać przyczepność, a więc zarówno przyspieszać jak i hamować, skręcać, utrzymywać tor jazdy i tak dalej. Niewielki fragment gumy, którą jest opona utrzymuje nasze auto na asfalcie nawet wtedy, gdy pędzimy przeszło 140 km/h po autostradzie, bądź 120 km/h po drodze ekspresowej (pomijając tych, którzy jeżdżą jeszcze szybciej). Dlatego też bardzo ważne jest, by mieć dobre opony w aucie. A co to oznacza, że opony są dobre? Zaraz to sprawdzimy.

Opony zimowe i letnie, a może wielosezonowe?

Spora część kierowców nie chce kupować opon zimowych i letnich osobno. Twierdzą, że poradzą sobie oni doskonale na oponach wielosezonowych. Tymczasem jest to błąd, który może się brutalnie zemścić. Przede wszystkim opony całoroczne zużywają się o wiele szybciej, bo używamy ich non stop. Po drugie, w naszym kraju panują skrajnie różne warunki na drogach zimą i latem. Żadna opona nie jest w stanie dać nam takiego bezpieczeństwa i komfortu jazdy, jak odpowiednio opony letnie użyte gdy nie ma deszczu i śniegu, a opony zimowe użyte wtedy, gdy nawierzchnia jest bardzo zimna i śliska. Letnie gumy są twarde już same w sobie.

Gdybyśmy wyjechali na nich zimą, bardzo łatwo byłoby wpaść w poślizg nawet na suchej drodze. Natomiast jazda na zimówkach latem jest bez sensu, bo opony zużyją się w bardzo szybkim tempie, a ich miękkość również utrudni utrzymanie przyczepności. Nie ma fizycznych możliwości, by stworzyć oponę wielosezonową, która poradzi sobie zarówno z rozgrzanym nawet do 70 stopni Celsjusza asfaltem w lecie i z nawierzchnią o temperaturze -20 stopni w zimie. Opona całoroczna to pewien kompromis, ale tak naprawdę nie da nam ona pełnego bezpieczeństwa i komfortu jazdy ani latem, ani zimą.

Jakie kupić opony letnie i zimowe?

Teraz sprawdzimy jakie opony kupić, jeżeli musimy już je wymienić. Warto to zrobić nie tylko w sytuacji, gdy bieżnik będzie już mocno zużyty. Również gdy widzimy spękania i tym podobne rzeczy, może to oznaczać że opona jest po prostu bardzo stara i nie będzie dobrze trzymać się asfaltu. Wtedy musimy czym prędzej pomyśleć o zakupie nowych gum. Przede wszystkim nie powinno się na tym oszczędzać. Pamiętajmy, że opony to nasze bezpieczeństwo na drodze, nasze oraz naszych pasażerów, więc najczęściej bliskich. Nikt chyba by nie chciał, by z powodu chęci zaoszczędzenia na oponach zginęło jego dziecko, żona bądź inny członek rodziny. Druga sprawa, to dobór opon odpowiednich do naszych felg. Najlepiej kupić dokładnie takie same, jak były tam założone wcześniej. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której nie będziemy w stanie takiej opony założyć i trzeba będzie gumy wymieniać, lub też zakupić nowe felgi.

Jakie opony na lato i zimę kupić? Podsumowanie

Zakup nowych opon i ich wymiana to dobry moment na to, by poradzić sobie z ewentualnym uciekaniem powietrza z kół. Jeżeli mamy komplet opon z felgami, które nie są regularnie zmieniane, to z czasem rant felgi może lekko skorodować i tamtędy będzie uciekało powietrze. Spowoduje to, że będziemy musieli regularnie dopompowywać ciśnienia, bo z opon będą się robić tak zwane flaki. Jazda przy niskim ciśnieniu jest bardzo niewskazana, powoduje ogromny wzrost oporów oraz spadek przyczepności, opona zużywa się też ogromnie szybko w takich warunkach. Dlatego poprośmy wulkanizatora żeby dobrze uszczelnił nam połączenie opony i felgi, a wtedy powietrze nie będzie nam wcale uciekać.

Powiązane:

  • jakie opony opinie
  • jakie opony zimowe
  • jakie opony letnie cena
  • jakie opony zimowe 15
  • jakie opony wielosezonowe
  • jakie opony zimowe 16
  • jakie opony bieżnikowane
  • dobre opony letnie 16
  • jakie opony całoroczne
  • najlepsze opony letnie 15

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj