Oznaczenia na oponach, jak je rozczytać? Co oznaczają?

Co oznaczają poszczególne oznaczenia na oponach?

Chcesz kupić nowe opony dla swojego auta? Jeżeli tak to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem zawartym na naszym portalu. Odczytywanie oznaczeń zawartych na oponie wcale nie jest takie trudne jakby się mogło pierwotnie wydawać. Należy tylko zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami, które pozwalają określić w jaki sposób należy spojrzeć na opony.

Jak rozczytać oznaczenia na oponie?

Przykładowym oznaczeniem jakie można spotkać na oponie jest 225/55 R 17 97 W. Wbrew pozorom można z tego przeczytać bardzo wiele. Pierwsza wartość oznacza szerokość opony w milimetrach. W tym przypadku będzie to 225 mm. Druga wartość czyli 55 oznacza wysokość profilu opony. W przypadku gdy oznaczenie wynosi 55% to oznacza to, że wysokość stanowi 55% do szerokości opony. W przypadku gdy bok jest niski to auto lepiej prowadzi się na zakrętach, jednak wtenczas też ogólny komfort jazdy niestety się zmniejsza.

Oznaczenie R oznacza, że opona wykonana została przy wykorzystaniu konstrukcji radialnej czyli, że kord karkasu przechodzi od jednej stopki do drugiej, prostopadle do całej opony. Obecnie praktycznie każda opona jest wykonana w ten sposób. Kolejna wartość czyli w omawianym przez nas przypadku 17 będzie średnicą opony w calach.

Następną wartością jest 97 czyli indeks nośności. Oznacza to, że każda opona może unieść określony przy pomocy indeksu nośności ciężar. Jednak należy pamiętać, że wartość ta nie jest wyrażona w kilogramach, a zgodnie z tabelą przeliczeń. Tabele takie można znaleźć na stronach producentach jak i w wielu innych miejscach. Ostatnim parametrem opisującym oponę jest indeks prędkości.

Oznacza to, że z daną prędkością można poruszać się bezpiecznie bez ryzyka pęknięcia opony. Indeks nośności oznaczany jest pomiędzy literami A do Y. Im dalsza litera alfabetu tym maksymalna bezpieczna prędkość jest wyższa.

Dodatkowe oznaczenia na oponach

Dodatkowo na oponie można także znaleźć wiele innych oznaczeń wśród, których są także te dotyczące terminu produkcji opony. Oznaczenia to między innymi oznaczenie DOT, Zakład, w którym została wyprodukowana opona, oznaczenie rozmiaru, opcjonalny kod opony oraz tydzień i rok produkcji. Dodatkowo na oponach zimowych zwykle znajduje się oznaczenie M+S, które świadczy, że dana opona doskonale nadaje się do zastosowania na śniegu czy też trudniejszym terenie. W przypadku opon mających mieć zastosowanie na najtrudniejszy teren należy wybierać opony oznaczone symbolem 3PMSF, które to przeznaczone są do jazdy na jeszcze trudniejszym terenie niż te oznaczone symbolem M+S.

Podsumowanie – jak odczytać oznaczenia na oponach?

Jak widać oznaczeń znajdujących się na oponie jest bardzo dużo, jednak to właśnie odpowiedni wybór opony na podstawie oznaczeń znajdujących się na niej będzie bardzo ważny. To właśnie odpowiednie oznaczenia sprawiają, że jazda na konkretnej oponie będzie nie tylko bardziej komfortowa, ale także bezpieczniejsza. Zawsze warto dokładnie przeanalizować wszystkie oznaczenia znajdujące się na oponie, aby później nie mieć problemów z komfortową jazdą. Należy wszystko dokładnie przeanalizować.

Powiązane:

  • opony oznaczenia
  • oznaczenia opony
  • opony rowerowe oznaczenia
  • opony zimowe oznaczenia
  • opony motocyklowe oznaczenia
  • opony samochodowe oznaczenia
  • opór toczenia opony oznaczenia
  • opony całoroczne oznaczenia
  • opony letnie oznaczenia
  • opony wielosezonowe oznaczenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj