Paliwo - gdzie szukać oszczędności?

Wydatki na paliwo to jedne z najwyższych kosztów, ponoszonych przez firmy transportowe. Obniżenie jego zużycia nawet o kilka procent może spowodować spore oszczędności. W jaki sposób i gdzie najlepiej ich szukać?

Kontrola spalania paliwa, optymalny wybór trasy czy analiza stylu jazdy kierowców to tylko niektóre ze sposobów zmniejszenia zużycia paliwa. Warto wprowadzać je w życie, bo nie tylko ułatwiają pracę kierowcom, ale pozwalają też na obniżenie kosztów transportu, a tym samym na uzyskanie sporych oszczędności przez właścicieli firm transportowych.

Kontrola spalania

Kontrola spalania to jeden z najważniejszych sposobów, pozwalających obniżyć zużycie paliwa. W dokładnym pomiarze jego poboru pomaga licznik przepływu, instalowany w układzie paliwowym. Rozwiązanie to, dzięki wewnętrznemu systemowi IT, ułatwia precyzyjne monitorowanie zmian w poziomie oraz przepływie paliwa, a następnie oblicza i dostarcza użytkownikom systemu informacji o jego aktualnym i średnim zużyciu.

Stałe kontrolowanie poboru paliwa ułatwia też specjalna sonda pojemnościowa, wbudowana w zbiornik z paliwem, która uwzględnia długość pokonanej trasy oraz czas jazdy. Jej instalacja pozwala nie tylko na mniejsze zużycie paliwa, wynikające z bardziej ekonomicznej jazdy, ale również na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości związanych ze zużyciem, ale też z jakością wykorzystywanego paliwa.

Dodatkowym ułatwieniem jest instalacja specjalnych alarmów lokalnych, które informują o nieprawidłowościach w odczycie wskaźników paliwowych czy czujników, monitorujących temperaturę paliwa oraz jego jakość. Inwestycja w rozwiązania, umożliwiające mierzenie poziomu spalania i zużycia paliwa pozwala na obniżenie kosztów średnio o około 20 procent.

Analiza stylu jazdy kierowców

Często zbyt wysoki poziom spalania wynika również z niewłaściwych przyzwyczajeń kierowców. Eliminacja złych nawyków i poprawa stylu ich jazdy może pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie ilości zużywanego paliwa. W osiągnięciu tego celu pomagają rozwiązania, umożliwiające stały monitoring jazdy.

Uzyskanie optymalnego poziomu spalania paliwa możliwe jest jedynie wtedy, kiedy kierowca ma świadomość, w jaki sposób prawidłowo kierować pojazdem i jak wykorzystać oferowane przez niego funkcjonalności. Dużym wsparciem dla kierowców są odpowiednie szkolenia, dotyczące ecodrivingu oraz rozwiązania telematyczne, umożliwiających monitorowanie poprawnych i niewłaściwych nawyków. Usługa Driving Style, pozwala na ocenę stylu jazdy kierowcy, poprzez wychwytywanie błędów w sposobie prowadzenia samochodu oraz utrwalanie dobrych zachowań za kierownicą. Zgodnie z gromadzonymi przez nas danymi nieekonomiczna jazda w skali miesiąca generuje wydatki na poziomie 800 – 1200 zł w odniesieniu do jednego pojazdu. Poprawienie stylu jazdy przyczynia się do uzyskania oszczędności wynikających m.in. z mniejszego spalania paliwa oraz lepszej eksploatacji pojazdów – tłumaczy Paweł Wloczek, Dyrektor Zarządzający WebEye Polska.

Regularny serwis i kontrola

Niesprawne hamulce, spalone świece zapłonowe, zużyty olej w silniku, czy nawet źle ustawiona zbieżność kół mogą również znacząco wpływać na wzrost zużycie paliwa, dlatego tak ważne jest regularne serwisowanie pojazdów. Oprócz zmniejszenia spalania minimalizuje ono też ryzyko awarii, a przez to zapewnia ciągłość wykonywanych zleceń. Na zmniejszenie ilości pobieranego paliwa wpływa również utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponach. Nieodpowiednio napompowana opona powodują odkształcanie się jej przy nawierzchni, a w efekcie nagrzewanie i wzrost spalania. Zgodnie z danymi, udostępnionymi przez producentów opon, obniżenie ciśnienia o 1 bar prowadzi do zwiększenie oporu toczenia aż o 30%, co przekłada się na zwiększenie zużycia paliwa o około 5%. W ten sposób nawet niewielki spadek ciśnienia może widocznie zwiększyć ilość zużywanego paliwa, a tym samym wydatki firm transportowych w tym zakresie.

Optymalne trasy i monitoring korków

W uzyskaniu dodatkowych oszczędności pomaga również optymalny dobór tras. Wsparciem w tym zakresie są dyspozytorzy, którzy określają najbardziej korzystną drogę przejazdu, co w widoczny sposób przekłada się na obniżenie poziomu spalania i efektywniejszą eksploatację samochodów. Pozytywny wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa ma też modyfikowanie trasy na bieżąco, w zależności od pojawiających się na drodze utrudnień, m.in. korków. Wsparciem przy ustalaniu optymalnych tras są systemy zarządzania flotą, które monitorują pojawiające się utrudnienia i informują o tym osoby, zaangażowane w proces przewozowy.

Strata paliwa w wyniku kradzieży

Choć szukając oszczędności w spalaniu paliwa mówi się przede wszystkim o wypracowaniu odpowiednich zasad i ekonomicznej jeździe to często straty paliwa są również wynikiem działania nieuczciwych pracowników. Zgodnie z raportem “Nadużycia paliwowe”, przygotowanym przez firmę badawczą Edelman Berland na zlecenie Shell aż 97% managerów firm transportowych jest świadoma tego problemu. Chodzi przede wszystkim o coraz popularniejsze kradzieże paliwa, polegające m.in. na spuszczaniu paliwa z baku, tankowaniu prywatnego samochodu i płaceniu za paliwo firmową kartą czy nieautoryzowanym przez pracodawcę przebiegu. Zgodnie z danymi, zawartymi w raporcie, głównymi przyczynami tak dużej skali tego problemu jest przyzwolenie innych kierowców na ten proceder oraz brak wystarczających mechanizmów kontroli i środków na wykrywanie tych przestępstw.

WebEye

Powiązane: eco driving, eco driving zasady, oszczędna jazda, eco driving diesel, eco driving benzyna, oszczędna jazda samochodem, oszczędna jazda dieslem, jak oszczędzać paliwo, jak oszczędnie jeździć samochodem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj