Pomysł na e-parkowanie w Warszawie

Warszawa ma szansę stać się pionierem w skali europejskiej w zakresie nowoczesnej organizacji parkowania. Problem z parkowaniem to zmora zarówno mieszkańców, jak i turystów oraz wszelkich innych osób, które przyjeżdżają do stolicy chociażby w celach biznesowych. Dlatego miasto, widząc problemy dotyczące poszukiwania wolnych miejsc parkingowych w centrum, zamierza wprowadzić system e-parkowanie. Na czym ma on polegać?

Korki w Warszawie to norma

Według Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie na 1000 mieszkańców przypada niemal 700 samochodów. Nic więc dziwnego w tym, że na drogach są korki, zwłaszcza w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Wielu kierowców krąży po głównych ulicach Warszawy nie po to, aby gdzieś dojechać, ale żeby znaleźć wolne miejsce parkingowe. Oszacowano, że nawet 20-30 proc. ruchu w centrum stolicy generują auta krążące w poszukiwaniu parkingu.

Pomoc z aplikacji

Dlatego władze postanowiły poradzić sobie z korkami w szczególny sposób – opracowały nowoczesny system e-parkowania, w którym kierowca będzie mógł na żywo sprawdzić sytuację na drogach i uzyskać w jednej chwili informacje o wolnych miejscach parkingowych. Dzięki temu parkowanie stanie się o wiele łatwiejsze. Warszawa, wdrążając taki projekt w życie, będzie jednym z pierwszych miast w Europie z takim rozwiązaniem.

W aplikacji na smartfonie będzie trzeba wybrać dogodną lokalizację parkingową, zobaczyć, gdzie są wolne miejsca, zarezerwować je i opłacić. Dynamiczna informacja parkingowa objąć może wiele różnych parkingów, jak np. podziemny parking Krucza (https://piekna20.parkujesz.pl/) czy parking Mokotowska. Możliwość płatności za parkingi online ułatwi życie mieszkańcom i przyjezdnym w Warszawie.

Skutkiem wdrożenia e-parkowania ma być zmniejszenie korków, spadek emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Poprawie może ulec sytuacja komunikacyjna w ścisłym centrum. Nie bez znaczenia jest komfort wszystkich użytkowników warszawskich dróg. Trzeba będzie jednak trochę poczekać, aż system e-parkowania w ogóle zacznie funkcjonować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj