Transport europejski to bardzo pojemne pojęcie. Może obejmować i kraje spoza Unii Europejskiej, i kraje wspólnotowe. Aby uniknąć nieporozumień na tym polu, stosuje się m.in. określenie transport międzynarodowy.

Czym jest transport międzynarodowy

W kontekście Polski z transportem międzynarodowym mamy do czynienia, gdy towar nadawany jest na terenie naszego kraju, a odbierany jest poza jego granicami. Międzynarodowe usługi transportowe to więc głównie usługi do krajów spoza Unii Europejskiej. Tego typu usługi międzynarodowe na terenie Europy pozwalają rozwijać węzły komunikacyjne, wspierają rozwój konkurencji, co bezpośrednio wpływa na ochronę przed monopolizacją.

Transport międzynarodowy w szerszym kontekście może odbywać się również w drugą stronę – gdy towar spoza UE nadawany jest do Polski. Jeśli wyjdziemy poza kontekst naszego kraju, to za transport międzynarodowy uznamy także sytuację, gdy na jakikolwiek obszar Unii Europejskiej transportowany jest towar spoza Wspólnoty. W taki sposób możemy więc wyróżnić transport międzynarodowy do np. Holandii, Czech, Francji, Luksemburga, Niemiec, Belgii, Hiszpanii, Słowacji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Irlandii, czy Włoch.

Transport międzynarodowy a transport wewnątrzwspólnotowy

Warto znać to rozróżnienie, zwłaszcza że w mowie potocznej często stosuje się te terminy zamiennie. Świadomość tych różnic pozwoli nam odpowiedni wybrać międzynarodowe usługi transportowe na terenie Europy (świadczy je np. Grupa Transportowa).

Jeśli potrzebujemy firmy transportowej, która wspomoże nas w transporcie między z kraju UE do kraju UE, powinniśmy poszukiwać usługi transportu wewnątrzwspólnotowego. Takie rozróżnienie powinno interesować nas również ze względów podatkowych:

  • Podatek VAT w transporcie międzynarodowym

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT. w przypadku świadczenia usług międzynarodowych, możemy skorzystać z zerowej stawki VAT. Warunkiem jest przedstawienie wymaganej dokumentacji. Do takich akt zaliczymy listy przewozowe, dowody wywozu towarów, bilety lotnicze oraz różnorodne dokumenty spedytorskie.

  • Podatek VAT w transporcie europejskim wewnątrzwspólnotowym

A takim transporcie europejskim obowiązuje stawka VAT kraju, w którym swoją siedzibę ma firma, korzystająca z danych usług transportu międzynarodowego. Jeśli usługobiorca firmy transportowej nie dysponuje stałą siedzibą firmy, pod uwagę bierze się wtedy adres zamieszkania takiego podmiotu.

Źródło: https://www.grupatransportowa.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj