Jeśli jesteś już posiadaczem wideorejestratora, warto dowiedzieć się jak prawidłowo zamontować go w samochodzie. Dzięki temu, możesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, w których kamerka nie spełni swojego przeznaczenia. Czytając poniższy artykuł, dowiesz się w jakim miejscu należy umieścić urządzenie, aby jak najlepiej rejestrowało wydarzenia na drodze. Opiszemy jak należy przymocować każdy rodzaj kamerki.

Kamera samochodowa – czy warto ją mieć

Wideorejestratory rosą w siłę! Producenci oferują coraz bardziej innowacyjne rozwiązania ułatwiające poruszanie się po drodze. Kusi również atrakcyjna cena, ponieważ dobry rejestrator można już kupić za śmieszną sumę 100 zł. A dlaczego tak się dzieje?

 • wideo może posłużyć jako dowód w sądzie i w towarzystwie ubezpieczeniowym;
 • możesz w ten sposób pomóc policji łapać piratów drogowych, którzy stwarzają zagrożenie na drodze;
 • dzięki kamerze masz szansę odnaleźć sprawcę, który uciekł z miejsca wypadku lub obił Ci samochód na parkingu;
 • masz możliwość stale monitorować swój pojazd, a w niektórych modelach kamer, otrzymywać informacje o podejrzanym ruchu, na Twojego smartfona;
 • podczas podróży w egzotyczne miejsca możesz w ten sposób rejestrować podróż i mieć cenną pamiątkę na długie lata;
 • niektóre funkcje, takie jak np. kamera cofania, ułatwiają wykonywanie manewrów drogowych, takich jak zawracanie czy parkowanie.

Jakie są rodzaje wideorejestratorów?

Kamery samochodowe są obecnie podzielone na kilka rodzajów – zwłaszcza w kwestii montowania ich w pojeździe. Wyróżnić można:

 • kamery nie posiadające ekranu,
 • kamery z ekranem ruchomym,
 • kamery z ekranem nieruchomym,
 • kamery montowane w lusterku wstecznym,
 • kamera rejestrująca przód i tył,
 • kamery cofania w ramce, na zderzak lub rejestrację.

W którym miejscu zamontować kamerę samochodową?

Montaż kamery samochodowej jest zależny od rodzaju rejestratora. Pamiętaj, że niepoprawnie zamontowany sprzęt będzie miał realny wpływ na jakość nagrania. Mało tego, wpływa również na widoczność drogi przez przednią szybę. W takim przypadku, nie pomogą nawet dobre parametry, więc to kwestia na którą należy zwrócić uwagę.

Kamera bez ekranu

Taka kamera może być umieszczona w okolicy lusterka wstecznego, aby poprawnie rejestrować zdarzenia podczas jazdy. Rozmiar wideorejestratora bez ekranu jest niewielki, więc nie musisz obawiać się o widoczność drogi. Należy jednak skierować obiektyw w odpowiednim kierunku, aby deska rozdzielcza go nie zasłaniała.

Kamera z ekranem ruchomym

To urządzenie jest niestety sporych gabarytów, dlatego odpada montaż na środku szyby. Ta lokacja nie tylko zasłoni widok, ale również wymusi kierowcę do pochylania się w celu zmiany ustawień. To nie jest zbyt bezpieczne w czasie jazdy. Należy umieścić kamerę w takim miejscu, aby nie skupiała mimowolnie wzroku osoby prowadzącej pojazd. Dlatego najlepiej przymocować ją zaraz obok lusterka wstecznego.

Kamera z nieruchomym ekranem

Jest mniejsza, niż powyższy wariant, ale to wcale nie upoważnia nas do umieszczania jej w dowolnym miejscu. Tu również należy przykleić rejestrator w okolicy lusterka wstecznego. Odpadają wszelkie rogi szyby czy deska rozdzielcza, ponieważ zasłonią one obiektyw i zepsują jakość nagrania. Nie chcemy przecież aby połowę naszego wideo zasłaniał kokpit samochodu.

Kamera na lusterko wsteczne

Tu sprawa jest prostsza, ponieważ wiemy gdzie należy umiejscowić naszą kamerkę i jest to zawarte w nazwie sprzętu. Wystarczy odkleić zabezpieczenie i na specjalnych gumkach przykleić kamerę samochodową w odpowiednim miejscu.

Kamera cofania

Najlepiej ten wariant ulokować na tylnym zderzaku lub tablicy rejestracyjnej. Ważne, aby umieścić rejestrator na środku pojazdu. Następnie, jeżeli w pakiecie mamy również ekran, można przymocować go do deski rozdzielczej, lub tak jak tradycyjne kamery samochodowe – w okolicy lusterka wstecznego.

Podsumowanie

Pamiętaj, że prawidłowy montaż umożliwi wysoką jakość nagrań i uchwycenie wszystkich istotnych kwestii związanych z poruszaniem się na drodze. Dzięki temu, unikniesz sytuacji w których nagle połowa ekranu jest zasłonięta przez deskę rozdzielczą. Wpływa to również na bezpieczeństwo na drodze, więc warto mieć na uwadze ten aspekt.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj