Zakup używanego samochodu to stosunkowo duży wydatek, należy więc się do niego dobrze przygotować. Kupno używanego modelu wiąże się z dużo większym ryzykiem niż w przypadku nowego. Dlatego też, w dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka porad, dzięki którym nie wpadniemy w pułapki nieuczciwych sprzedawców.

Krok 1: określamy potrzeby i budżet

Jest to bardzo ważny etap w poszukiwaniu używanego samochodu. Jeśli chodzi o budżet, najlepiej jest określić swoje minimum oraz maksimum. Górną granicę warto ustalić z pewnym zapasem – jeśli na przykład szukamy samochodu za max. 20 tysięcy, ale trafia się okazja za 21 tyś. Samochody używane to również dodatkowe koszty, czyli rejestracja oraz podatek od czynności cywilno-prawnych.

Musimy również zastanowić się, jakiego rodzaju samochodu szukamy. Czy potrzebujemy modelu rodzinnego, czy może takiego, który sprawdzi się w trudnym terenie? Jeśli nasz budżet jest skromny, lepiej zdecydować się na auto o mniejszym spalaniu z dobrej jakości silnikiem.

Krok 2: rozmowa ze sprzedawcą

Do tego etapu warto porządnie się przygotować. Dobrym pomysłem z pewnością będzie spisanie na kartce wszystkich pytań. W ten sposób mamy pewność, że o niczym nie zapomnimy. Odpowiedzi sprzedawcy również warto spisywać – podczas rozmowy często „uciekają” nam pewne informacje, które mogą okazać się bardzo istotne.

Krok 3: dokładne oględziny

Warto do tego celu poprosić o pomoc znajomego. Najlepiej kogoś, kto zna się na samochodach. Przede wszystkim należy sprawdzić następujące kwestie:

  • karoseria – wszelkie załamania światła czy drobne różnice w kolorze powinny wzbudzić naszą czujność. Może to świadczyć o tym, że auto jest powypadkowe. Warto również sprawdzić szyby – umieszczony na niej rok produkcji może powiedzieć nam, czy szyba była wymieniania.
  • silnik – powinien posiadać normalne ślady zużycia oraz użytkowania jak na swój przebieg. Często zdarza się, że sprzedający myje go przed wizytą aby ukryć różnego rodzaju wycieki.
  • opony – sprawdź, czy bieżnik zużyty jest równomiernie. Jeśli nie, może to świadczyć o problemach z zawieszeniem samochodu.
  • wnętrze – wszelkie zarysowania czy uszkodzenia, które nie były opisane w ogłoszeniu mogą być podstawą do ewentualnej negocjacji ceny samochodu.

Równie ważnym elementem jest potwierdzenie, czy przebieg podany w ofercie zgodny jest z rzeczywistością. Nieuczciwi sprzedawcy często cofają licznik – wystarczy jedynie jego rozkręcenie i ręczne ustawienie przebiegu. Jeśli chodzi o samochody używane, pomocny z pewnością okaże się numer VIN, dzięki któremu możliwe jest sprawdzenie wcześniejszych odczytów przebiegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj