W transporcie towarów kluczową rolę odgrywa właściwe zabezpieczenie ładunku. Jeśli nadawca tego nie dopilnuje, spadnie na niego odpowiedzialność za zniszczenie bądź zgubienie towarów, warto więc zadbać o to, by ładunkom nic podczas drogi nie zagrażało. W jaki sposób?

Podstawowe metody

To, jak należy ułożyć towar w przestrzeni ładunkowej, zależy do jego rodzaju, wagi, kształtu oraz rodzaju i wielkości samochodu. Najczęściej stosowane są dwie metody:

– metoda blokująca, czyli ładunki układa się tak, by blokowały się one wzajemnie, wykorzystując do tego także podłogę, ścianki oraz pozostałe sztywne elementy konstrukcji samochodu;

– metoda mocująca, w której używa się różnego rodzaju lin, pasów oraz łańcuchów, mocując je tak, by dobrze docisnąć pakunki (bez zgniatania ich) i nie dopuścić do ich przesuwania się po podłożu;

Obie te metody można stosować jednocześnie, co zwiększa stabilność i poprawia bezpieczeństwo przewożonych towarów.

Dodatkowe zabezpieczenie

Ciężko jest jednak ułożyć towar tak, by szczelnie zapełnił całą dostępną przestrzeń pojazdu. Dodatkowo wykorzystuje się więc nowoczesne zabezpieczenia unieruchamiające pakunki, jak belki rozporowe czy siatki z odciągami, mniejsze paczki można owijać folią stretch. Ciekawym i bardzo wygodnym rozwiązaniem są worki sztauerskie, które wypełnione są powietrzem, dostępne między innymi na pro-trans.pl.

Worki zrobione są z wodoodpornego papieru i nieprzepuszczalnej folii, niektóre modele przeznaczone są do wielokrotnego użytku. Pusty worek umieszcza się we wskazanym miejscu i następie wprowadza się do środka powietrze za pomocą pistoletu napełniającego. Worki sztauerskie sprawdzają się przy wielu rodzajach ładunków, zwłaszcza tych o nietypowych kształtach, które trudno zabezpieczyć tradycyjnymi metodami.

Niezawodne pasy

Do najbardziej praktycznych metod zaliczają się pasy transportowe. Można nimi zabezpieczyć praktycznie każdy ładunek, i to niezależnie od środka transportu. Pasy przymocowuje się do zaczepów w przestrzeni ładunkowej, tak że ładunek jest dociśnięty do podłogi, co działa blokująco i zapobiega przewracaniu się opakowań. Jak mocno można docisnąć ładunek określa parametr STF (Standard Tension Force), którego wartość zaznaczona jest na etykiecie paska.

Pasy dostępne są w różnych wersjach, a kolor etykiety określa odporność na działanie różnych substancji chemicznych oraz zakres dopuszczalnych temperatur. Ich wytrzymałość sięga nawet kilku ton.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj